Hurom SlowJuicer
Печати

Торта со пулпа од моркови

Состојки:

 • ¾ чаша вода
 • 1 чаша пулпа од морков
 • 2/3 чаша од растително масло
 • 2/3 чаша мед
 • 1 јајце
 • 2 чаши интегрално брашно
 • 2 лажички прашок за пециво
 • ½ лажичка морска сол (изборно)
 • 1 лажичка чист екстракт од ванила
 • ½ лажичка чист лимонов екстракт

Подготовка:

 1. Додадете вода во пулпата од моркови и во мало тенџере гответе на многу мала температура 10 минути, мешајќи често за да не изгори пулпата.
 2. Во меѓувреме, измешајте ги маслото и медот заедно во чинија, а потоа изматете го јајцето.
 3. Помешајте ја зготвената пулпа од моркови, брашното, прашокот за пециво и морската сол(ако сакате).
 4. Додадете ги екстрактите од ванила и лимон, помешајте и со лажица нанесете го тестото на мрсна подлога за колачиња.
 5. Печете 12-15 минути во загреана рерна на 200 °С.

| Контакт| Веб продавницаCopyright © 2012 Hurom Slow Juicer