Печати

Бургери од моркови

Состојки:

 • 1 ½ чаша мелено мисиркино, пилешко или телешко месо
 • 1 исечкан кромид
 • 120 гр. моркови, грубо изрендани
 • Пулпа од 350 гр. моркови
 • 1 чаша чедар сирење
 • 1 изматено јајце
 • 2 лажици исецкан магданос
 • 2 лажици исецкана мајчина душица
 • Морска сол, бибер

Подготовка:

 1. Ставете ги сите состојки во голем сад и добро измешајте. Од смесата формирајте 6 бургери и намачкајте ги со малку масло.
 2. Испечете ги или испржете ги бургерите на средна температура 15-20 минути додека не се готови.