Hurom SlowJuicer
Печати

Леб од јаткасто овошје и банана

Состојки:

 • 1 ¾ чаша сенаменско брашно
 • 1 лажичка сода бикарбона
 • ½ лажичка прашок за пециво
 • ¾ чаша шеќер
 • ½ чаша растително масло
 • 2 лажички ванила
 • 2 јајца, малку изматени
 • 1 чаша испасирана зрела пилпа од банана
 • ½ чаша исецкани ореви

Подготовка

 1. Комбинирајте го брашното, содата и прашокот за пециво во голема длабока чинија.
 2. Изблендирајте ги заедно шеќерот, маслото и корара од лимон. Измешајте добро со мешавината од брашното.
 3. Додадете ги јајцата ипулпата од банана. Добро измешајте и додадете ги оревите.
 4. Ставете го тестото на подмачкана тепсија за леб (7х12х84 цм) и печете во загреана рерна на 180°С приближно 1 час.

| Контакт| Веб продавницаCopyright © 2012 Hurom Slow Juicer