Hurom SlowJuicer
Печати

Јаболкови колачиња

Состојки:

 • 3 чаши јаболкова пулпа
 • ½ до 1 чаша сусам, маслиново масло или масло од семки од грозје
 • 3 јајца
 • 1 чаша мед
 • 3 чаши интегрално брашно (може и бело)
 • 1 лажица сода бикарбона
 • 2 лажички цимет (изборно)
 • 1 лажичка ванила

Подготовка:

 1. Помешајте ја јаболковата пулпа со мед, јајца, ванила и масло.
 2. Додадете ги сувите состојки.
 3. Истурете ја смесата во калапите за колачиња или на измрсени метални калапи наполнети до ¾.
 4. Печете 45 минути на 180°С.

| Контакт| Веб продавницаCopyright © 2012 Hurom Slow Juicer